Ett år till med Malin & Keso

2025-11-02

Vi avslöjade det redan i fredags innan uppkast – coachstaben för 2026-2027 är spikad.
Våra två assisterande coacher Malin och Keso har kritat på för ännu en säsong i Luleå Basket. 

En väloljad maskin får spinna vidare och säsongen som väntar blir gängets sjätte (!) raka tillsammans. Två viktiga signaturer som gör att coachstaben förblir intakt och vi redan nu kan börja snegla mot kommande säsong för att vara än mer redo när det drar igång i september 2026.

” Jag är otroligt glad att ha kvar Malin och Keso även under kommande säsong. Vi gör saker proffsigt, effektivt och alltid med glimten i ögat. För varje säsong som gått så har de tagit sig an nya roller och större ansvar för att hjälpa gruppen att nå sina mål. Många pratar om SM-guld men det handlar också om att få gruppen och individerna att trivas och utvecklas, både på och utanför basketplanen.”
– Robin Edbom, sportchef & headcoach Luleå Basket

”Luleå Basket är inne på en resa just nu som känns otroligt inspirerande och energigivande. Det är en glädje att varje dag få jobba med spelare av högsta klass och se utvecklingen hos individer på alla nivåer. Jag är dessutom helt säker på att vårt gemensamma jobb kommer fortsätta hålla oss i sverigetoppen i allt vi gör. Riktigt roligt att få det klart redan nu!”
– David ”Keso” Nilsson, assisterande coach Luleå Basket och ansvarig för utvecklingslaget

”Det känns fantastiskt att fortsätta i Luleå Basket. Jag är stolt över att vara en del av en klubb med så mycket driv, passion och gemenskap. Jag ser fram emot ännu en säsong där vi utvecklas tillsammans och fortsätter ta steg framåt, både på lag- och klubbnivå.”
– Malin Holmqvist, assisterande coach Luleå Basket

 

Robin Edbom har sedan tidigare kontrakt som headcoach till och med säsongen 2027-2028.

 

Vid frågor,

Robin Edbom | 073-0231854
David ”Keso” Nilsson | 072-7463111
Malin Holmqvist | 070-3503778