Efter en lång säsong är vi äntligen här. Ikväll börjar årets SM-slutspel och jakten på klubbens tionde SM-guld.
Här kommer ett par rader från Robin Edbom inför det som väntar.
”Grundserien har varit väldigt bra och utvecklade, både för oss som lag och på individ nivå. En bra grund att stå på samt många spelare som tar nya kliv hela tiden. Jag är väldigt stolt över vår röda tråd från vårt utvecklingslag, hur väl vi förbereder spelare för nästa nivå samt hur bra spelarna varit på att anpassa sig och ta till så pass mycket nya saker. Det ser vi väldigt mycket av som seriesegrare och hur stabila och konsekventa vi är och har varit över tid.
Jag tycker vi just nu är där vi vill vara och har svarat bra på medgång och motgång, framför allt här i slutet med ganska många tuffa matcher. Roligt att det varit många lag som varit där och fajtas under serien, fler matcher än någonsin som varit spännande.
Alla är redo för match och slutspel, lite sjukdom under veckan men ska nog ordna till sig till ikväll. Målet i kvartsfinal är alltid för att stänga med två raka matcher. Både för att inte sätta oss i en situation med en sista avgörande men också viktigt att maximera återhämtningen mellan matcherna när spelschemat blir tätare.
Fokus ikväll är att ta med oss mycket av vårt spel, men även vara redo på att kunna anpassa sig under seriens gång. Malbas har fått tillbaka/in tre ny spelare i startfemman sedan sist vi mötte dem så ett helt nytt lag och mycket tuffare motstånd.
Nu hoppas jag bara på mycket folk på läktaren ikväll, vi behöver ert stöd hela vägen!”
Robin Edbom