Uttagningsperiod för Luleå Basket Utveckling säsongen 25/26

2025-03-12

Luleå Basket Utveckling fortsätter under säsongen 25/26 att erbjuda en verksamhet som ger lokala basketintresserade tjejer en bra tränings- och tävlingsmiljö! Detta innebär fortsatt att man inte behöver gå på NIU för att kunna spela med Luleå Basket Utveckling.

Luleå Basket Utveckling kommer att ha en tre veckor lång uttagningsperiod efter tävlingssäsongen. Perioden kommer att ligga som grund för platserna i laget och är, med förbehåll för ändring, måndagen den 12 maj till söndagen den 1 juni. Alla tjejer som ska gå på gymnasiet nästa år är välkomna att delta på uttagningen.

De parametrar uttagningen grundar sig på är:

  • Motivation
  • Basketkunskaper
  • Fysisk förmåga

Information om träningstider kommer närmare uttagningsperioden. Håll utkik här på hemsidan och följ luleabasketutveckling på instagram så missar du inget!

 

Vid frågor kontakta: 

David Nilsson, Headcoach
072-7463111
[email protected]

Robin Sandberg, Sportchef
073-0231854
[email protected]